RPL matcherna inför säsongen 2021/22 har blivit bestämda.
Tilføjet | Forfatter Oskar Apaza Kristensen | Kommentarer
RPL matcherna inför säsongen 2021/22 har blivit bestämda.

Zenit kommer starta försvarandet av ligatitel borta mot Khimki, med vår första hemmamatch i omgång tre mot Krasnodar.

Tisdagen den 15 juni tillkännagav den årliga Ryska Premjer Liga kalendern inför dem kommande säsongen.

Vi kommer börja 2021/2022 säsongen med Ryska Supercupen när vi möter Lokomotiv Moskva i Kaliningrad den 17 juli.

Säsongen 2021/2022 matcher 

 Ryska Super Cup, 17 juli, Kaliningrad
 Zenit mot Lokomotiv (Neutral plats)

 1: a omgången, 23-26 juli
 Khimki mot Zenit (B)

 2: a omgången, 30 juli - 2 augusti
 Rostov mot Zenit (B)

 3: e omgången, 6-9 augusti
 Zenit mot Krasnodar (H)

 4: e omgången, 13-16 augusti
 Lokomotiv mot Zenit (B)

 5: e omgången, 20-23 augusti
 Ufa mot Zenit (B)

 6: e omgången, 27-29 augusti
 Zenit mot CSKA (H)

 7: e omgången, 10-13 september
 Zenit mot Akhmat (H)

 8: e omgången, 17-20 september
 Rubin mot Zenit (B)

 9: e omgången, 24-27 september
 Zenit mot Krylia Sovetov (H)

 10: e omgången, 1-3 oktober
 Zenit mot Sochi (H)

 11: e omgången, 15-18 oktober
 Arsenal mot Zenit (B)

 12: e omgången, 22-25 oktober
 Zenit mot Spartak (H)

 13: e omgången, 29 oktober - 1 november
 Zenit mot Dynamo (H)

 14: e omgången, 5-7 november
 Ural mot Zenit (B)

 15: e omgången, 19-22 november
 Zenit mot Nizhny Novgorod (H)

 16: e omgången, 26-29 november
 CSKA mot Zenit (B)

 17: e omgången, 3-6 december
 Zenit mot Rostov (H)

 18: e omgången, 10-13 december
 Dynamo mot Zenit (B)

 19: e omgången, 25-28 februari
 Zenit mot Rubin (H)

 20: e omgången, 4-7 mars
 Zenit mot Ufa (H)

 21: a omgången, 11-14 mars
 Krylia Sovetov mot Zenit (B)

 22: a omgången, 18-20 mars
 Zenit mot Arsenal (B)

 23: e omgången, 1-4 april
 Sochi mot Zenit (B)

 24: e omgången, 8-11 april
 Akhmat mot Zenit (B)

 25: e omgången, 15-18 april
 Zenit mot Ural (H)

 26: e omgången, 22-25 april
 Krasnodar mot Zenit (B)

 27: e omgången, 29 april - 2 maj
 Zenit mot Lokomotiv (H)

 28: e omgången, 6-9 maj
 Zenit mot Khimki (H)

 29: e omgången 13-16 maj
 Spartak mot Zenit (B)

 30: e omgången, 21 maj
 Nizhny Novgorod mot Zenit (B)

Vend tilbage til listen